WŁÓKNINY OGRODNICZE

UWAGA, W ZWIĄZKU Z BARDZO DUŻĄ LICZBĄ ZAMÓWIEŃ, TERMINY REALIZACJI MOGĄ SIĘ RÓŻNIĆ OD PODANYCH PRZY PRODUKTACH I WYDŁUŻYĆ DO 14 DNI.

Włókniny, agrowółkniny, agrotkaniny, to dział produktów, które przydają się w ogrodzie, zarówno przy zakładani ogrodów jak i pilęgnacji. Znajdują zastosowanie przy wykładaniu: agrotkaniny na ziemi w celu zapobiegania wzrostu chwastów; geowłókniny do rozkładania pod folie w oczkach wodnych, co zapobiega jej przecieraniu, ponadto stosyje się do drenaży; agrowłókniny przeznaczone do okrywania roślin na zimę przed mrozem.
Większość ogrodników, przez wszystkie lata pracy w ogrodzie radziło sobie, z chwastami, w tradycyjny sposób, poprzez wyrywanie ich z ziemi. Bardzo często kończyło się to urwaniem górnej części rośliny i pozostawieniem korzenia w glebie. Takie pielenie niosło za sobą szybkie odrastanie chwastów, w jeszcze silniejszym wydaniu. W celu zachowania nienagannego ogrodu czy plantacji czynność taką należało powtarzać regularnie co tydzień. Generował to bardzo duże koszty, wynajmując do tej czynności pracownika lub zabierało dużo naszego cennego czasu, który mogliśmy poświęcić na przyjemniejsze rzeczy. Niektórzy ogrodnicy wybierali środki chwastobójcze, którymi opryskiwali chwasty, niszcząc je od korzenia po łodygę. Jednak sposób ten jest idealny dla ogrodów nie obsadzonych roślinnością, gdyż preparaty chwastobójcze działają kontaktowo i unicestwiają wszystkie rośliny zielone. W przypadku próby oprysku na rabatach z roślinami ozdobnymi, opócz chwastów możemy porazić nasze uprawy.
Idealną alternatywą dla pozbycia się chwastów, z ogrodu czy plantacji uprawnej jest zastosowanie maty przeciw chwastą, w postaci agrotkaniny. Tego typu włókniny ogrodnicze stosowane są w nowoczesnych ogrodach, przez profesjonalistów oraz prywatnych ogrodników. Każdy kto kiedykolwiek zastanawiał się jak pozbyć się chwastów, z ogrodu, powinien rozważyć zastosowanie agrotkaniny na chwasty. Rozłożenie tej włókniny ogrodnicze jest bardzo proste. Istnieje kilka metod jakie możemy zastosować. Przed posadzeniem rośli, w szczególności nie wielkich rozmiarów, możemy rozłożyć mate na chwasty, w miejscu planowanej rabaty roślinnej, mocując do podłoża szpilkami. W miejscach gdzie mają zostać posadzone rośli wycinamy otwory, kopiemy dołki i sadzimy. Kolejnym sposobem montażu maty przeciw chwastom jest rozłożenie jej w koło już rosnących rośli, świerzo posadzonych lub na długo istniejących już rabatach. Wycinamy z rolki odpowiednie kawałki i mocyjemy je do ziemi za pomocą szpilek do agrotkanin. W każdym przypadku dla poprawienia efektu wizualnego możemy przykryć tkaninę ogrodniczą korą ozdobną bądź żwirem.
Wykożystanie tkanin ogrodniczych nie kończy się na zabezpieczeniu rabat przed chwastami. Geowłókniny wykorzystujemy, w ogrodzie do wszelkioego rodzaju oddzielenia gruntu od innych, nawiezionych warstw, takich jak piasek czy żwir. Rozkłada się pod drogi, ścieżki, podjazdy żwirowe. Używa się jej jeszcze jako zabezpieczenie przed przetarciem foli do oczek wodnych. Geowłoknina pełni również bardzo ważną rolę przy wykonaniu drenażu. Filtruje przenikającą wodę, zapobiegając zamuleniu się sączków. Geowłoknina do drenażu, wykożystywana jest do owijania rur drenarskich oraz wykładania dołów chłonnych. Dzięki zastosowaniu włókniny znacząco przedłużamy żywotność takiego systemu.
Kiedy zbliża się zima, czas pomyśleć o okryciu naszych roślin w ogrodzie. Szczególną opieką należy objąć rośliny bardzo wrażlie na zimno. Szczególnie mrożna i bez śnieżna zima jest bardzo uciążliwa dla większości roślin ogrodowych. Z tego względu powinniśmy zabezpieczyć je przed mroźnym wiatrem, zimową tkaniną ogrodniczą. Agrotkanniny o różnej grubości stosuje się do owijania roślin o dużej wrażliwości na zimno. Gróbość agrotkaniny zimowe dobieramy w zależności od przewidywanej temperatury i wrażliwości na mróz rośliny. Niektórzy rolnicy stosują agrotkaniny o większej gramaturze do okrywania kopców z warzywami. Na plantacjach rolniczych stosuje się wiosenne agrowłokniny do nakrywania pól z uprawami kiełkującymi wczesną wiosną i podatnymi na przymrozki.
Wszystkie tkaniny ogrodnicze są niezbędne do prawidłowego i ekonomicznego funkcjonowania ogrodu lub gospodarstwa rolnego.
nasz serwis